2015 Verimlilik Proje Ödülleri birincisi.

Firmaların enerjiyi doğru, hızlı, verimli ve düşük maliyetli kullanabilmeleri adına geliştirilen Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) projesi, sanayicinin fatura maliyetlerine rahatlama getirerek verdiği hizmetlerin kalitesini artırdı. OSB katılımcılarına hızlı ve doğru faturalandırma hizmeti sunan ve ‘ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz’ anlayışıyla ortaya konan OSOS projesi, yüzde yüz yerli üreticiler tarafından gerçekleştirildi. Siyad Sistem Yazılım ve Donanım firması tarafından geliştirilen projenin kazanımlarını anlatan Firma Müdürü Elektronik Mühendisi Dinç Denizel; “Tüm farklı sayaçlar için firmamızca geliştirilen tek bir modemi kullandık. OSB’lerin kayıp-kaçak oranlarını düşürerek, hızlı ve doğru faturalama yaparak, doğal kaynakların verimli kullanımını ve maliyetin ucuzlamasını amaçladık. İzmir Kemalpaşa OSB’de başarıyla uygulanıyor” dedi. 2015 Verimlilik Proje Ödülleri’nde kamu kategorisinde birincilik ödülü kazanan OSOS projesi, firmaların elektrik, doğalgaz ve atık su sayaç verilerini otomatik olarak uzaktan okuyor ve ihtiyaca yönelik sayılar verilere dayandırılmış uygun raporlar oluşturuyor.

Kayıp ve kaçakta asgari rakam hedeflendi

OSOS’la OSB’nin kullandığı kaynakların tek bir birimle takibi yapılarak, sunmaları gereken enerji verimliği raporlarına daha kolay ulaşmaları hedeflendi. Elektrikte hat voltaj düşümleri, faz yük dağılımları, OSB enerji kullanım demografi çıkartılarak; kayıp-kaçak oranlarında azalma hedefleyen OSOS projesiyle saha verimliliğinin maksimize edilmesi amaçlandı. Veri güvenliğinde artış, verimli tahakkuk sistemleri, müşteri hizmetlerinde yükselme, dengeli yük dağılımı ve kaynak takibi OSOS’un sanayiciye sunduğu avantajlardan öne çıkanlar oldu.

OSB sanayicisi OSOS’la kazanıyor

Faturalama maliyetlerini düşürerek hızlı ve etkin hizmet verme amacıyla geliştirilen OSOS projesi, düşen faturalama tutarı ekseninde düşük birim fiyatı, hat arızalarına hızlı müdahale, kesintisiz hizmet, tüketim analizleri ve müşteri memnuniyeti artılarını OSB sanayicilerine yansıtıyor. OSB katılımcılarının tüketim analizleriyle yatırımlarının şekillenmesine yardımcı olan OSOS projesi, kullanıcı tarafından atanmakta olan IP’lerle çalışmakta, hack ve sistem güvenliği endişelerini de yok ediyor. Siyad Sistem tarafından geliştirilen proje, atık su debisi üzerinden çeşitli parametrelerle atık su ücretlendirmesi yaparak, sanayi kuruluşunun sektör ve ürün türüne göre kirlilik parametre sensörleri barındırıyor. Sanayi tesislerinde alınan ve akredite laboratuarlar test edilen numunelerin verilerinin sisteme işlenerek ücretlendirmenin en doğru biçimde sağlanması amaçlanan projeyle, suyun verimli kullanımı amaçlanıyor ve arıtma tesisinin maliyetleri de adil bir şekilde dağıtılmış oluyor. Fabrika deşarjlarındaki suda kalite iyileşmesi sağlayan proje, şu anda 600 kadar fabrikaya online elektrik, doğalgaz ve atık su faturalama hizmeti veriyor ve enerji tedarikinde doğru hesaplamanın önemini sergiliyor.

/ Blog Yazıları

Comments

Comments are closed.

Language »
WhatsApp chat